اخبار 

گزارش توجیهی جهت مقایسه چیلر جذبی با چیلر اسکرو هوایی
در این گزارش سعی بر این خواهد شد که سیستم­های مختلف سرمایشی متفاوت جهت این پروژه معرفی و مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در نهایت پس از آنالیز فنی و اقتصادی هر کدام از آلترناتیوها بهترین گزینه انتخاب و پیشنهاد گردد .

گزارشی پیرامون

 

بررسی و مقایسه هزینه انرژی مصرفی

چیلرجذبی شعله مستقیم و  تراکمی اسکرو

  با ظرفیت کلی 900 تن واقعی تبرید

 

 

گزارش مقایسه ای چیلر جذبی با چیلر تراکمی

دانلود نسخه PDF

 

 

 

 

 

 

                                                                                            محاسبات بر مبنای تعرفه های سال 1390

 

 

موضوع : گزارش توجیهی جهت مقایسه چیلر جذبی با چیلر اسکرو هوایی   

 

الف- مقدمه :

در پی بررسی نقشه های ارسالی ، نسبت به محاسبه تخمینی میزان انرژی مصرفی در موتورخانه پروژه مورد نظر اقدام گردید. مطالعات فراوان و بررسی تعرفه ها، قوانین، تغییرات مطابق برنامه هدفمندی یارانه ها و حتی پرس و جو از مصرف کنندگان به منظور تایید یا تکذیب شایعات مربوطه در این زمینه پس از گذشت یک فصل کاری از اصلاح بهای حاملهای انرژی، نهایتاً منجر به گزارش توجیهی اخیر گردید. در این گزارش سعی بر این خواهد شد که سیستم­های مختلف سرمایشی متفاوت جهت این پروژه معرفی و مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در نهایت پس از آنالیز فنی و اقتصادی هر کدام از آلترناتیوها بهترین گزینه انتخاب و پیشنهاد گردد .

ب‌-مبانی محاسبات:

محاسبات گزارش حاضر بر مبنای تعرفه های جدید اعلام شده توسط دولت می باشد که شرح آن در پیوست 1 آمده است.

ت‌-  سیستم های مختلف سرمایشی :

باتوجه به مذاکرات صورت گرفته با کارفرمای محترم پروژه بر این شده است که دو سیستم زیر جهت سرمایش این پروژه مورد بررسی قرار گرفته و پس از بحث در خصوص معایب و مزایای هرکدام نیز محاسبه و اعلام گردد ؛

 

                                         1- تأمین سرمایش توسط چیلرهای اسکرو Screw

                     2- تأمین سرمایش توسط چیلرهای جذبی شعله مستقیم

 

1-  چیلرهای تراکمی نوع اسکرو (Screw Compression Chiller) :

 

سیکل تبرید تراکمی سیستمی آشنا و بسیار قدیمی در صنایع تهویه مطبوع می باشد که در آن با تامین کار و ورود انرژی عموماً به شکل برق گرما توسط مبرد از فضای سرد گرفته شده و به فضای گرمتر منتقل می گردد.

 

به طور کلی چیلرهای تراکمی بر اساس سیستم خنک شوندگی(کندانسور) بر دو نوع بوده و بر اساس نوع کمپرسور بر چهار نوع:

               * بر اساس سیستم خنک شوندگی     1- کندانسور آبی (برج خنک کن)

                                                              2- کندانسور هوایی (بی نیاز از آب)

                                                              1- اسکرال (Scroll)

               * بر اســـاس نوع کمپرســـور          2- رفت و برگشتی (Reciprocating)

                                                              3- اسکرو (Screw)

                                                              4- سانتریفیوژ (Centrifugal)

 

راندمان چیلرهای آبی همواره بیشتر از چیلرهای هوایی می باشند، اما امتیاز چیلرهای هوایی بی نیازیشان از آب و نتیجتاً کاهش رسوبات و افزایش طول عمر کل سیستم تاسیسات میباشد. ضمناً در مواقع قطعی آب، چیلر هوایی به کار خود ادامه خواهد داد.

چیلرهای نوع Screw را بایستی نسل جدید چیلرهای تراکمی به حساب آورد. تکنولوژی ساخت و نوع خاص کمپرسورهای این دستگاهها که از نوع مارپیچی می­باشند، امکانات ویژه­ای را نسبت به چیلرهای تراکمی نوع معمولی بوجود آورده است. کنترل ظرفیت یا همان مکانیزم بی­بار کننده (Unloader ) که توسط فشار روغن فعال می­شود، به منظور کاهش بار در حین راه­اندازی و کنترل ظرفیت در حین کاربری به صورت کاملاً متناسب با میزان تبرید مورد نیاز استفاده می­شود که این امر سبب عمر بسیار طولانی­تر دستگاه و راندمان بی­نظیر آن نسبت به سایر سیستمها شده و هزینه انرژی ، تعمیر و نگهداری را کاهش چشمگیری    می­دهد. بی بار کردن کمپرسور متناسب با کاهش بار سیستم نه تنها سبب کاهش توان ورودی به کمپرسور می­گردد، بلکه تنشهای وارده به موتور و کمپرسور را که در اثر تعداد دفعات روشن-خاموش شدن بوجود می­آید نیز کاهش می­دهد. در نتیجه نیاز به تعمیرات به حداقل خواهد رسید. مایع مبرد استفاده شده در این چیلرها می تواند از نوع R-22 ,R-407c  یا  R-134a­باشد. ملاحظه می­گردد که در صورت استفاده از این سیستم علیرغم جایگزینی انرژی الکتریکی به جای انرژی سوخت گاز و آب، مصرف انرژی در حالت کاملاً بهینه قرار می گیرد، که این خود هزینه­های بهره­برداری را نسبت به چیلرهای تراکمی معمولی کاهش  خواهد داد. امروزه با توجه به اهمیت آلودگی های زیست محیطی و نسبت برودت ایجاد شده به نسبت انرژی مصرفی در تجهیزات تهویه مطبوع شاخص های جدیدی تعریف شده،که از مهمترین این شاخص ها می توان به ESEER(European Seasonal Energy Efficiency Ratio) اشاره کرد. طبق آخرین اسناد منتشر شده از سوی دانشگاه PADUA که به بررسی شاخص ESEER بر روی چیلرهای هوایی اسکرو مجهز به کمپرسور اسکرو ساخت کمپانی BITZER آلمان صورت گرفته است شاخص ESEER کمپرسور معادل 5.1 و شاخص ESEER چیلر هوایی اسکرو معادل 4.25 می باشد. فرمول محاسبه ESSEER به شرح ذیل می باشد:

ESEER = A x EER (100%) + B x EER (75%) + C x EER (50%) + D x EER (25%)

 

 

در رابطه فوق EER100% مربوط به وضعیتFull Load دستگاه کمپرسور می باشد و سایرEER ها مربوط به بارهای جزیی (Partial Load) می باشد.ضرایب ثابت A=3% , B=33% , C=41% , D=23% می باشند که مختص کمپرسورهای BITZER در شرایط کاری چیلر هوایی می باشد.

سهولت در راهبری و عدم نیاز به سیستم برج خنک کننده از ویژگی های بارز این سیستم می باشد.

 

 

 

2- چیلرهای جذبی (Absorption Chiller)

 

اساس کار چیلر جذبی بر مبنای جوشش آب با دمای کم در فشارهای پایین می باشد. ایده ساخت چیلر جذبی، بازیافت انرژی موجود در سیالهای مورد استفاده در صنایع است. برای مثال بهره گرفتن از توان حرارتی بخار زیر کش توربینها و یا بخار تولید شده جهت فرایندی همچون اتوکلاوهای بیمارستانی را می توان از این دست شمرد. در این کاربری راندمان اولویت اصلی نبود، چرا که وجود دستگاهی به منظور بازیابی انرژی با هر راندمانی سبب بهبود مصرف انرژی میگردد. اما به مرور زمان و جهت ورود و کسب بازار کشورهای صاحب نفت گونه ای جدید از این محصول روانه بازار شد که مستقیماً حرارت ناشی از سوختهای فسیلی را به سرما مبدل می کرد و بدلیل ارزان بودن قیمت سوختهای فسیلی در این کشورها، علیرغم راندمان بسیار پایینشان به شدت مورد علاقه مصرف کنندگان قرار گرفت و متاسفانه بعنوان سیستم اصلی تولید برودت استفاده شد.

 

در سال 1390 شمسی، در پی حذف یارانه های دولتی از روی قیمت حاملهای انرژی، بحث مطلوب بودن شکل انرژی مصرفی از بین رفت یعنی تنها توجیه مقبولیت سیستمهای گازسوز!!!  در این زمان اولویت اصلی همچون همه جای دنیا راندمان شد.

 

مقایسه راندمان برخی سیستمهای تهویه مطبوع

ردیف

نوع سیستم

COP

ملاحظات

1

چیلر آبی اسکرو

بیش از 5.2

ساخت یکی از تولیدکنندگان داخلی

2

چیلر هوایی اسکرو

بیش از 3.2

3

چیلر جذبی شعله مستقیم

1

ساخت ژاپن در بهترین شرایط

 

 

به طور کلی چیلرهای جذبی بر اساس مکانیزم طراحی بر دو نوع بوده و بر اساس نوع منبع حرارتی ورودی بر چهار نوع:

         * بر اساس مکانیزم طراحی        1- یک اثره (Single Effect)

                                                    2- دو اثره (Double Effect)

                                                1- آبگرم (Warm Water)

 *         بر اساس منبع حرارتی          2- آب داغ (Hot Water)

                                                 3- بخار (Steam)

                                                 4- شعله مستقیم (Direct Fire)

سیستمهای چیلر جذبی نوع Direct Fired یکی از روشهای تولید برودت می­باشد. تولید برودت در این سیستم که عمدتاً با یک سیال جاذب به نام مایع جاذب لیتیوم بروماید انجام می­گیرد حرارت مورد نیاز خود را از طریق مشعل این دستگاهها کسب نموده و سیکل تبرید توسط لیتیم بروماید را تکمیل می­نماید. استفاده از این سیستم با مصرف گاز توأماً قادر می­باشد که در تابستان تولید برودت و در زمستان تولید حرارت نماید. البته قسمت تولید گرمایش در این دستگاهها جوابگوی شرایط آب و هوایی و بخصوص سرمای شدید اقلیم ایران نمی­باشد.(دمای آبگرم تولیدی چیلر جذبی حداکثر 60˚C است). علیرغم اینکه این دستگاهها دارای مصرف برق بسیار ناچیزی (در مقایسه با چیلرهای کمپرسوری) می­باشد لیکن در مقایسه با میزان مصرف گاز و آب (جهت برج خنک­کن­ها) نیاز به بیشتری به انرژی در مقایسه با چیلرهای اسکرو دارد. بعنوان مثال و مطابق محاسبات مقدماتی انجام یافته در حالت چیلر جذبی نیاز به حجم آبی معادل 8800 متر مکعب در ماه را دارد در حالیکه این رقم در حالت چیلرهای اسکرو در نوع آب­خنک تقریباً نصف رقم ذکرشده (یعنی 5000 مترمکعب در ماه) می­باشد. سازندگان چیلرهای جذبی توصیه می کنند این محصول در مکان های که دارای بار سرمایی یکنواخت می باشد مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان نمونه می توان به فرودگاه ها، هتل ها و بیمارستان ها اشاره کرد که کمترین میزان نوسان بار سرمایی را دارا می باشند. از معایب این سیستم می توان به حضور تکنسین ماهر، تعویض لیتیوم بروماید معمولا هر 3 سال(پس از تایید آزمایشگاه)، آسیب پذیری دستگاه در صورت قطعی برق (حتی برای چند لحظه) و جریان آب سرمایی و برج خنک کننده اشاره کرد. چیلر جذبی به دلیل کارکرد در شرایط خلاء در صورت استفاده در مکان هایی با ارتفاع بیش از 1000 متر از سطح دریا دچار افت در راندمان و ظرفیت برودتی می شوند که میزان این افت در شمال شهر تهران گاهی به 25 درصد نیز می رسد. برای مثال در همین پروژه حاضر چیلرهای 600 تن اسمی به منظور دستیابی به ظرفیت 450 تن مدل گردیده است. همچنین برج خنک کن نیز در بعضی موارد تا 2 برابر ظرفیت لازم خواهد بود. 

ج‌-         بار سرمایش مورد نیاز و تخمین هزینه ها

با توجه به جداول مشخصات ارائه شده از سوی مشاورین محترم آن پروژه بار برودتی واقعی موردنیاز 900 تن برودتی اعلام شده است. لذا بر این اساس و با توجه به اطلاعات داده شده در نقشه ها و تعرفه های پیوست به محاسبه و ارائه تخمینی هزینه ها می پردازیم:

فرضیات              بار برودتی 900 تن واقعی

                        پروژه 200 واحد مسکونی

                       محاسبات در طول 30 روز

                    

 

A.            آلترناتیو اول: سیستم گازسوز

 

                      ظرفیت اسمی: دو دستگاه 600 تن اسمی

                      ظرفیت واقعی: جمعاً 900 تن

                      تعداد: دو دستگاه چیلر شعله مستقیم به همراه پمپها و برج خنک کننده

                      میزان گاز مصرفی(هر دستگاه): 9/194 متر مکعب بر ساعت

                      میزان برق مصرفی(هر دستگاه): 125 کیلو وات ساعت

                      میزان آب مصرفی(هر دستگاه): 590 متر مکعب بر ساعت

 

چیلر جذبی در پاسخگویی به تغییرات تناژ بسیار کند عمل کرده و زمان زیادی تلف می نماید. لذا زمان کار روزانه آن 12 ساعت فرض میگردد:

Cycle Gas Consumption: 194.9 m3/hr x 12 hr x 30 Days x 2 Sets = 140,328 m3/hr

مطابق با تعرفه های پیوست:

هزینه گاز                                              488,748,000 ریال در ماه

Cycle Electricity Consumption: 125 kW x 12 hr x 30 Days x 2 Sets = 90,000 kW

 

مطابق با تعرفه های پیوست:

هزینه برق                                             188,341,000 ریال در ماه

 

 

 

آب مصرفی در این سیکل شامل آب ورودی (Make Up) و تبخیر مطابق استاندارد ASHRAE معادل 2 درصد کل می باشد:

 

 

Cycle Water Consumption: 590 m3/hr x 18 hr x 30 Days x 2 Sets x %2 = 12,744 m3/hr

 

مطابق با تعرفه های پیوست:

هزینه آب                                              207,500,000 ریال در ماه

 

هزینه ها

488,748,000

گاز

188,341,000

برق

207,500,000

آب

884,589,000

جمع کل

 

هزینه شارژ انرژی ماهیانه بازای هر واحد = 4,422,945 ریال

 

 

 

B.            آلترناتیو دوم: سیستم تراکمی

 

 

                      ظرفیت اسمی:  1200 اسب بخار

                      ظرفیت واقعی: 900 تن

                      تعداد: چهار دستگاه چیلر اسکرو کندانسور هوایی

                      میزان گاز مصرفی(هر دستگاه): صفر متر مکعب بر ساعت

                      میزان برق مصرفی(هر دستگاه): 283 کیلو وات ساعت

                      میزان آب مصرفی(هر دستگاه): صفر متر مکعب بر ساعت

 

چیلر اسکرو  در پاسخگویی به تغییرات تناژ بسیار سریع می باشد. لذا زمان کار روزانه آن 8 ساعت فرض میگردد:

 

Cycle Electricity Consumption: 283 kW x 8 hr x 30 Days x 4 Sets = 271,680 kW

 

مطابق با تعرفه های پیوست:

هزینه برق                                             188,341,000 ریال در ماه

 

هزینه ها

569,869,000

برق

569,869,000

جمع کل

 

 

هزینه شارژ انرژی ماهیانه بازای هر واحد = 2,849,345 ریال

 

 

 

C.            آلترناتیو سوم: سیستم تراکمی

 

                      ظرفیت اسمی:  1200 اسب بخار

                      ظرفیت واقعی: 900 تن

                      تعداد: چهار دستگاه چیلر اسکرو کندانسور آبی به همراه برج خنک کننده

                      میزان گاز مصرفی(هر دستگاه): صفر متر مکعب بر ساعت

                      میزان برق مصرفی(هر دستگاه): 230 کیلو وات ساعت

                      میزان آب مصرفی(هر دستگاه): 151 متر مکعب بر ساعت 

چیلر اسکرو  در پاسخگویی به تغییرات تناژ بسیار سریع می باشد. لذا زمان کار روزانه آن 8 ساعت فرض میگردد:

 

Cycle Electricity Consumption: 230 kW x 8 hr x 30 Days x 4 Sets = 220,800 kW

مطابق با تعرفه های پیوست:

هزینه برق                                             463,021,000 ریال در ماه

 

آب مصرفی در این سیکل شامل آب ورودی (Make Up) و تبخیر مطابق استاندارد ASHRAE معادل 2 درصد کل می باشد:

 

Cycle Water Consumption: 151 m3/hr x 8 hr x 30 Days x 4 Sets x %2 = 2,899 m3/hr

 

مطابق با تعرفه های پیوست:

 

هزینه آب                                              5,800,000 ریال در ماه

 

هزینه ها

463,021,000

برق

5,800,000

آب

468,821,000

جمع کل

 

هزینه شارژ انرژی ماهیانه بازای هر واحد = 2,344,105 ریال

 

د‌-           هزینه­های راهبری و عمر مفید تجهیزات

باتوجه به کاربری و حساسیت بخش صنعتی عمر مفید تجهیزات و سادگی در تعمیرات و هزینه­های آن مورد توجه می­باشد . عمر دستگاه چیلر جذبی شعله مستقیم در حدود 8 سال می­باشد . این عمر مفید برای دستگاه چیلر Screw هواخنک در حدود 25 سال می­باشد .

کمپرسورهای چیلرهای اسکرو قابلیت کارکرد تا 8000 ساعت بدون نیاز به تعمیرات را دارد . در صورتی که تعمیرات پمپهای ابزوربشن هر دو فصل کاری یکبار صورت می­پذیرد و هزینه­ی تعویض لیتیم بروماید در اثر خورندگی سیستم به مرور زمان را نیز باید در نظر گرفت .

 

مقایسه کلی آلترناتیوها

ردیف

شرح

چیلر اسکرو آبی

چیلر اسکرو هوایی

چیلر جذبی شعله مستقیم

1

شارژ ماهیانه انرژی (ریال)

2,344,105

2,849,345

4,422,945

2

ر اندمان (COP)

5.2

3.41

1.2

3

طول عمر دستگاه (سال)

15

25

7

4

پریودهای سرویس (سال)

5

12

1

5

هزینه سرمایه گذاری اولیه (ریال)

9,700,000,000

1,220,000,000

1,430,000,000

6

هزینه راهبری و نگهداری ماهیانه (ریال)

85,000,000

190,000,000

7

وابستگی به آب

دارد

ندارد

دارد

8

تکنسین سرویس

معمولی

معمولی

حرفه ای


* ردیفهای 5 و 6 حدودی می باشند.

هـ- نتیجه­گیری

با در نظر داشتن کلیه موارد فوق روشن است که همواره استفده از دستگاه تراکمی اسکرو با راندمان بالا به صرفه خواهد بود و علیرغم حجمه های تبلیغاتی هدفمند و بی محتوا برای استفاده از چیلرهای جذبی ، این مطلب دلیلی بود تا شرکتی عظیم همچون صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن (Mitsubishi Heavy Industrial – MHI) خط تولید سیستمهای جذبی خود را سالها پیش تعطیل نمود و با تمام توان به تولید و بهبود دستگاه تراکمی پرداخت.

امید است گزارش حاضر کمکی اندک باشد در پیشرفت عمران و آبادانی این مرز و بوم.

 

 

پیوست 1:  مبانی محاسباتی

 

 

روش جدید محاسبه قیمت برق

میزان مصرف

قیمت پلکانی جدید

از صفر کیلووات ساعت تا 100 کیلووات ساعت

270

از 100 کیلووات ساعت تا 200 کیلووات ساعت

320

از 200 کیلووات ساعت تا 300 کیلووات ساعت

720

از 300 کیلووات ساعت تا 400 کیلووات ساعت

1,300

از 400 کیلووات ساعت تا 500 کیلووات ساعت

1,500

از 500 کیلووات ساعت تا 600 کیلووات ساعت

1,900

از 600 کیلووات ساعت به بالا

2,100

روش جدید محاسبه قیمت گاز

میزان مصرف

قیمت پلکانی جدید

از صفر متر مکعب در ساعت تا 200 متر مکعب در ساعت

300

از 200 متر مکعب در ساعت تا 300 متر مکعب در ساعت

500

از 300 متر مکعب در ساعت تا 400 متر مکعب در ساعت

700

از 400 متر مکعب در ساعت تا 500 متر مکعب در ساعت

900

از 500 متر مکعب در ساعت تا 600 متر مکعب در ساعت

1,100

از 600 متر مکعب در ساعت تا 700 متر مکعب در ساعت

1,600

از 700 متر مکعب در ساعت تا 800 متر مکعب در ساعت

1,900

از 800 متر مکعب در ساعت تا 900 متر مکعب در ساعت

2,200

از 900 متر مکعب در ساعت تا 1000 متر مکعب در ساعت

2,500

از 100 متر مکعب در ساعت تا 1100 متر مکعب در ساعت

2,800

از 1100 متر مکعب در ساعت تا 1200 متر مکعب در ساعت

3,200

از 1200 متر مکعب در ساعت به بالا

3,500

 

 

 

 

 

تعریف مناطق جهت تعرفه گاز

سرا - بوکان تکاب ماکو - بیله سوار خلخال-  آبعلی فیروزکوه دماوند - کوهرنگ فارسان

1

"بناب آذر شهر بستان آباد کلیبر - تبریز جلفا عجب شیر –"مراغه ملکان- میانه مرند اسکو- اهر اراویماق شبستر

هریس هشترود ورزقان- شنویه پیرانشهر خوی سردشت مهاباد - قده ارومیه - چالدران سلماس- شاهین دژ اردبیل سرعین کوثر- مشکین شهر- نمین نیر - تیران و کرون چادگان داران - بروجن شهرکرد - سر بیشه - تربت جام تربت حیدریه فریمان قوچان گلمکان چناران مه ولات - بجنورد مانه و سلماق شیروان اسفراین - خدابنده طارم ابهر ایجرود خرم دره زنجان ماه نشان - قزوین معلم کلایه آبیک آوج بوئین زهرا - اقلید فارس ایزدخواست - بانه سنندج مریوان سروآباد کامیاران سقز قروه - اسلام آباد غرب پاوه جوانرود دالاهو روانسر سرارود - کرمانشاه - سنقر صحنه کنگاور- هرسین- دنا کهکیلویه - آزاد شهر - ازنا الیگودرز- نورآباد لرستان الشتر دلفان سلسله بروجرد -

سیاه بیشه - اراک تفرش خمین آشتیان شازند کمیجان - همدان اسدآباد بهار رزن کبوتر آهنگ تویسرکان ملایر-  نهاوند

2

پارس آباد مغان گرمی - اردستان اصفهان خمینی شهر- خوربیابانک فریدون شهر کاشان نائین گلپایگان- میمه نطنز خوانسار سمیرم شهرضا سمیرم سفلی فلاورجان آران وبیدگل   لنجان - مبارکه نجف آباد کبوتر آباد برخوار فریدن - ایلام ایوان غرب- آبدانان دره شهر مهران - تهران چیتگر- رباط کریم ری اسلامشهر پاکدشت ورامین کرج ساوجبلاغ - لردگان اردل- بیرجند درمیان قائن - بردسکن بشرویه خلیل آباد کاشمر درگز سبزوار سرخس فردوس کاشمر گناباد تایباد خواف رشتخوار کلات مشهد نیشابور فاروج - سمنان گرمسار شاهرود دامغان بیارجمند - البرز تاکستان - استهبان مرودشت ممسنی زرقان آباده سپیدان قم - بافت سیرجان کرمان کوهبنان شهر بابک بردسیر کرمانشاه یاسوج - مراوه تپه - آستارا رشت منجیل روبار- رودسر- سیاهکل شفت فومن طوالش- ماسال هشتپر - کوهدشت درود- خرم آباد - دلیجان زرندیه ساوه محلات - مروست- تفت- خاتم- مهریز

3

تنگستان دشتستان دشتی - خور بیرجند سرایان نهبندان جاجرم - ایذه باغ ملک صفی آباد دزفول - خاش زابل زاهدان زهک سراوان راسک - ارسنجان پاسارگاد داراب فراشبند خرم بید بوانات سددرودزن شیراز فسا کازرون زرین دشت نی ریز جهرم فیروزآباد قیر و کارزین - انار راور رفسنجان زرند - سرپل ذهاب ثلاث باباجانی گیلان غرب - دو گنبدان گچساران - گرگان کردکوی کلاله مینو دشت گنبد قابوس آق قلا- بندر گز ترکمن - رامیان علی آّباد - بندرانزلی آستانه اشرفیه املش رضوانشهر صومعه سرا- لنگرود- لاهیجان پلدختر - آمل قراخیل قائمشهر نوشهر بابلسر رامسر گلوگاه تنکابن جویبار - چالوس سواد کوه محمودآباد - نکا نور بابل بهشهر ساری - بافق- طبس- یزد- ابرکوه- میبد- رباط پشت بادام

4

دهلران - بندر دیر بندر دیلم بوشهر کنگان گناوه - ایرانشهر چابهار کنارک چابهار نیک شهر - خنج لار- لارستان لامرد مهر - رودبار جنوب عنبر آّباد قلعه گنج کهنوج منوجان میانده جیرفت بم- قصر شیرین بهمئی - بندرعباس بندر لنگه جاسک جزیره ابوموسی جزیره سیری جزیره قشم جزیره کیش میناب خمیر گاوبندی حاجی آباد - هرمزگان بستگ رودان

5

 

 

جداول محاسباتی تعرفه های آب بهاء ، فاضلاب بهاء و آبونمان

جدول شماره 1 تعرفه های آب بهاء و فاضلاب بهاء

کد

شرح کد کاربری انشعاب

آب بها مساوی و کمتر از

20 m3/Month

 (ریال)

آب بها بیشتر  از 20m3/Month

(ریال)

کاربری

1

مسکونی

جداول شماره 2 و 3

جداول شماره 2 و 3

2

دولتی و عمومی

1263

1701

3

گرمابه

250

250

4

اماکن مذهبی

250

250

5

تجاری و صنعتی

1587

2140

6

تجاری و مسکونی

جداول شماره 2 و 3

جداول شماره 2 و 3

7

خانگی چند خانواری

جداول شماره 2 و 3

جداول شماره 2 و 3

8

آتش نشانی

1263

1701

9

در حال ساختمان

2952

2996

10

حجمی محله ( شهرک و مجتمع )

1263

1701

11

مهدکودک-کودکستان-مدارس-مراکزشبانه روزی معلولین سازمان بهزیستی کشور- کمیته امدادامام

96

96

12

مراکز بهداشتی و درمانی دولتی

1263

1701

13

مراکز بهداشتی و درمانی غیردولتی

1443

1945

14

نانوائی

226

226

15

مراکز فرهنگی خصوصی

722

972

16

اماکن نگهداری ایتام

250

250

17

آب خام تجاری و صنعتی

607

818

18

آب خام مؤسسات دولتی و غیر دولتی

354

476

19

آب خام جنگلکاری

249

249

20

آب خام عام المنفعه

0

0

21

آب موقت کارگاهی

2952

2996

22

آب فضای سبز با کنتور

525

707

23

آب فضای سبز بدون کنتور

0/5 = 417647

0/75 = 700962

24

مراکز نظامی و انتظامی

962

962

25

آب با تانکر

2952

2996

26

آب پالایشگاه تهران

866

1167

27

آب شرکتهای آبفای اقماری

164

187

28

آب آزاد

2952

2996

29

نانوائی غیر سنتی

250

250

30

صدا و سیما

250

250

31

دانشگاه ها -کتابخانه ها-موزه ها-باشگاه های ورزشی-

250

250

مراکزآموزش فنی و حرفه ای-حوزه های علمیه


·                  توضیحات:

1)                 تا زمان نصب انشعاب فاضلاب 10% به عنوان تبصره 2 ؛ به نرخ های آب بهای مشترکینی که تبصره 2 دارند افزوده میگردد .

2)                 به نرخ کلیه موارد 3% تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده ، محاسبه و دریافت می شود.

3)                در ماه های گرم سال ( خرداد ، تیر ، مرداد ، شهریور ) 20% آب بها ، به نرخ های آب بهای مشترکینی که بهای فصل دارند افزوده می شود .

4)                هزینه طرح آبرسانی از کلیه مشترکین غیر خانگی و مشترکین خانگی با مصارف بالای الگوی مصرف با اعمال50% آب بهای مربوطه محاسبه و دریافت می شود.

5)                مشترکین انشعابات آب خانگی و مختلط که بیش از الگوی مصرف ( 18 متر مکعب در ماه برای هر خانوار ) مصرف دارند ، مازاد مصرف با 2 برابر

6)                 قیمت جدول جرایم ( جدول شماره 5 ) محاسبه و دریافت می شود.

7)                مشترکین انشعابات آب خانگی و مختلط که بیش از 7متر مکعب در ماه برای هر واحد مسکونی مصرف دارند ، تا 18مترمکعب در ماه به ازای هر

8)                متر مکعب 400 ریال و مازاد بر18 مترمکعب در ماه ، به ازای هر مترمکعب700 ریال به عنوان تبصره 3 محاسبه و به نرخ آب بها افزوده می گردد .

9)                 مبلغی به عنوان ضریب تعدیل طبق فرمول ((3816- آب بهای ماهانه )*(1- 1/4)) به آب بهای مشترکین با مصارف بالای الگوی مصرف افزوده میگردد.

10)               مبلغی به عنوان ضریب تعدیل طبق فرمول ((3816- آب بهای ماهانه )*(1- 1/4)) به آب بهای مشترکین با مصارف بالای الگوی مصرف افزوده میگردد.

 

 

 

پیوست 2: نقدی پیرامون توجیه اقتصادی و فنی چلیرهای جذبی و تراکمی از دیدگاهی دیگر

(راه حلی برای اصلاح الگوی مصرف و  جهاد اقتصادی)

 

در سومین کنفرانس بین‌المللی سرمایش و گرمایش در مورخ 5/3/90  موضوع فوق تحت بررسی قرار گرفت که چهار تحقیق انجام شده به بیان دیدگاه خود پرداختند.

اولین تحقیق از پژوهشکده نیرو بود که نهایتاً نرم افزاری را ارائه نمودند که انتخاب چیلر را به شرایط آب و هوائی ، قیمت گاز ، آب ، برق ، تعمیرات و نگهداری و غیره مربوط می‌ساخت. که این تحقیق را برای شهر تهران از 50 تا 200 تن انجام داده بودند که در این تناژ پیشنهاد نرم افزار انتخاب چیلر تراکمی اسکرو بود (از لحاظ اقتصادی و فنی) و قابلیت نرم افزار تحلیل فنی و اقتصادی برای تناژهای بالاتر نیز می باشد (پژوهشکده نیرو) .

دومین تحقیق از دانشگاه آزاد بود که توسط یکی از اساتید دانشگاه آزاد ارائه شد مبنی بر تئوری سیکل کارنو (تبرید) و جداولی نیز ارائه کردند که جنبه آکادمیک داشت و توجیه فنی و اقتصادی ارائه ندادند و حول این موضوع صحبت میکردند که استفاده از چیلرهای جذبی مفید می‌باشد لازم به توضیح است که در فضای تئوری رسیدن به راندمان های بالا در هر سیکلی با فرضیات تخیلی امکان پذیر می‌باشد.

سومین تحقیق از شرکت پیشران انرژی ارائه شد که در قالب طراحی و نصب و اجرای لوازم کنترل فعالیت داشتند  از لحاظ اقتصادی و فنی کاملاً استفاده از چیلرهای تراکمی اسکرو را پیشنهاد می‌کرد.

چهارمین تحقیق توسط مهندسین مشاور دقیق طرح سپاهان از اصفهان ارائه شد که واقعاً گزارش و تحقیق کامل و کاربردی و علمی بود که نتیجه‌اش با نتیجه تحقیق اولی برابر بود در نهایت موارد ذیل جهت کامل تر شدن مطلب ارائه میگردد.

1)       راندمان : هرچه اجزاء و اقلام و سطح انتقال حرارت در هر سیکل (جذبی یا تراکمی) بیشتر شود راندمان به همان نسبت کاهش می‌یابد در مقایسه دو سیکل جذبی و تراکمی ، سیکل جذبی نه تنها از ادوات بیشتری برخوردار است بلکه در قسمت های ژنراتور ، کندانسور ، اواپراتور،‌ ابزوربر از تعداد زیادی Shell (لوله مسی) با طول زیاد تشکیل شده که گرفتگی ، رسوب ، خوردگی هر یک از آنها بر راندمان کل دستگاه تاثیر مستقیم میگذارد و در ضمن از کار افتادگی هر قسمت باعث از کار افتادگی کل سیستم می‌شود در صورتی که در سیکل تراکمی در همان تناژ قسمت‌های اواپراتور و کندانسور از Shell (لوله مسی) تشکیل شده که تعداد وطول و سطح انتقال حرارت کمتری نسبت به سیکل جذبی دارند با توجه به ادعای سازندگان جذبی و تراکمی ، C.O.P یک چیلر تراکمی اسکرو معمولی و فاقد ادوات کنترلی پیشرفته 5.2 و C.O.P بهترین و مرغوبترین چیلر جذبی حداکثر 1.1 می‌باشد ! (C.O.P: Coefficient of Performance)

2)      حجم دستگاه : در هر سیکلی که راندمان پایین تر باشد و سطح انتقال حرارت افزایش یابد حجم دستگاه بزرگتر می‌شود در سیکل جذبی سطح انتقال حرارت در ژنراتور ، کندانسور ، اواپراتور و ابزوربر زیاد است در نتیجه حجم دستگاه افزایش می‌یابد.

3)           قیمت اولیه:  عموماً قیمت اولیه چیلرهای جذبی حدوداً 40 تا 50  درصد بالاتر از چیلرهای تراکمی اسکرو می‌باشد.

4)      آلودگی زیست محیطی: چیلر جذبی مادامی‌که روشن است اقدام به انتشار گاز CO2 ، CO و غیره در محیط می‌کند ولی در چیلرهای تراکمی اسکرو تا وقتی نشتی از گاز R-22 یا غیره نداشته باشیم آلودگی صفر است، البته در صورت استفاده از مبردهای دوستدار محیط زیست همانند R-134a و R-407c مشکل به کل مرتفع خواهد شد. در نتیجه چیلرهای جذبی آلودگی زیست محیطی را افزایش می‌دهند.

5)      توجیه اقتصادی : با توجه به بررسی و ارائه جداول مقایسه‌ای، استفاده از چیلر تراکمی اسکرو تا ظرفیت 1000 تن به صرفه تر می‌باشد (جداول مقایسه‌ای عبارتند از مصرف آب ، برق ،‌گاز و تعمیرو نگهداری و هزینه احداث پست برق و گاز و غیره)

6)      CHP : در سیستم تولید حرارت و برق بصورت هم زمان که احتمال استفاده از آن در آینده امکان دارد به استفاده از چیلرهای تراکمی اسکرو تاکید شده است.

7)      گاز محورتوسعه: در جهان امروز گاز محور توسعه می‌باشد و لازم است از مصرف آن به غیر از نیروگاه خودداری شود زیرا مقدار گازی که در نیروگاه به برق تبدیل می‌شود و با آن یک چیلر تراکمی اسکرو استارت می‌خورد با مقدار گازی که یک چیلر جذبی را (با همان تناژ) به راه می‌اندازد نسبتش 1 به 1.7 می‌باشد و چون گاز با گذشت قرن‌ها در اعماق زمین تولید می شود می‌بایست برای نسل‌های آینده نیز باقی بماند ، ضمناً برقی که یک چیلر تراکمی مصرف می کند لزوماً از انرژی گاز نیست، بلکه از دیگر منابع تجدیدپذیر انرژی و یا طبیعی مانند آب ، باد ، خورشید ، نفت خام ، گازوئیل ، مازوت و غیره نیز میتواند ‌باشد، ولی واکنش سوختن گاز دیگر برگشت ناپذیر است.

8)      مصرف آب: مصرف آب در سیکل کندانسور چیلر های جذبی بسیار بالاتر است به دلیل اینکه در چیلرهای جذبی راندمان بسیار پایینتر و سطح انتقال حرارت بیشتر است پس طبیعتاً مصرف آب در چیلرهای جذبی بیشتر از چیلرهای تراکمی است و کشور ما با کم آبی دست به گریبان است تا آنجا که سالهای آتی را سال بحران آب می دانند.

9)      عمر مفید: به دلیل اینکه در سیکل جذبی از حرارت استفاده میشود و مایع مبرد (آب) و جاذب (لیتیوم‌بروماید) فعالیت شیمیائی تولید میکند و سطح انتقال حرارت بالا است عمر مفید چیلرهای جذبی بسیار کمتر از چیلرهای تراکمی اسکرو می‌باشد. (لیتیوم بروماید ماده‌ای با خوردندگی بالاست )

10)     امکان تولید دستگاه در داخل : تولید چیلرهای تراکمی اسکرو با کیفیت بالا در ایران امکان پذیر است و این موضوع باعث جلوگیری خروج ارز از کشور می‌شود و به اقتصاد و پیشرفت مملکت کمک می‌کند در حالیکه به دلیل پیچیدگی بسیار زیاد در چیلرهای جذبی امکان تولید آن در ایران میسر نمی‌باشد. اصولاً راندمان چیلرهای جذبی خارجی خیلی کم است چه برسد کارخانه‌ای در ایران این چیلر را با راندمان کمتری تولید کند. به همین دلیل هیچ کارخانه‌ای ریسک تولید آن را نمی‌کند.

11)     عملکرد در هر آب و هوائی : بر عکس چیلرهای جذبی ، چیلرهای تراکمی را می‌توان در هر آب و هوایی استفاده نمود در 50% از مناطق کشور از چیلرهای جذبی نمی‌توانیم استفاده کنیم.

12)     نیاز به دستگاه رزرو: در چیلرهای جذبی در صورت بروز مشکل کلاً چیلر از مدار خارج میگردد ، ولی این موضوع در مورد چیلرهای تراکمی وجود ندارد چرا که هر چیلر تراکمی اسکرو از یک یا چند کمپرسور با سیکل مجزا تشکیل شده و عملکرد هر کدام بر دیگر تاثیری ندارد .

13)    میزان فروش در کل جهان: طی بررسی آمار فروش چیلرهای جذبی در کل جهان و ژاپن متوجه خواهید شد که ایران بیشترین مصرف کننده چیلرهای جذبی می‌باشد و در ژاپن هر سال از تعداد مصرف کنندگان چیلر جذبی کاسته می‌شود.

14)     استفاده از نیروی متخصص: جهت راهبری و تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی استفاده از نیرو‌های متخصص ضروری می‌باشد که این موضوع هزینه بالائی دارد.

15)    خطرات: کریستالیزاسیون ، ایجاد خلاء و پرج و خوردگی و رسوب و آلودگی لیتیوم‌بروماید خطراتی هستند که در دستگاههای چیلر جذبی احتمال آن وجود دارد و در صورت آلودگی لیتیوم بروماید می‌بایست کل محلول تخلیه و پس از رفع نشتی، دوباره لیتیوم بروماید تزریق شود.(محلول مذکور فوق‌العاده گران است)

16)     سهولت دسترسی به قطعات: در تعمیر چیلرهای تراکمی اسکرو از لحاظ زمان تعمیر کردن و موجود بودن قطعات در ایران مشکلی وجود ندارد و این موضوع در چیلرهای جذبی بالعکس می‌باشد.

17)    با توجه به کاهش سرانه فضای سبز خصوصاً در شهرها و افزایش تراکم ساختمان و جمعیت و تغییر شیوه و سبک زندگی مردم و افزایش دمای کره زمین استفاده از چیلرهای جذبی کارآیی لازم را نداشته و صدمات جبران ناپذیری به اکوسیستم وارد میکند. لازم به توضیح است راندمان چیلرهای جذبی با افزایش دمای محیط ( بیشتر از 45 درجه ) به شدت کاهش یافته ولی چیلرهای تراکمی فاقد این نقیصه می‌باشد.

18)    در تمام پروژه‌های بزرگ نصب ترانس برق انجام می‌شود پس هزینه احداث و تجهیز پست برق چه چیلر جذبی باشد یا تراکمی صورت می‌پذیرد لذا می‌بایست از نتایج محاسبات ، هزینه احداث و تجهیز پست برق را حذف کرد و در نتیجه  تفاوت اقتصادی چیلر جذبی و تراکمی بیشتر می‌شود.

19)     ارتقای کیفیت: با به کارگیری حداکثر توان سازندگان چیلر جذبی C.O.P دستگاههای خود را از 0.7 به 1.1 رساندند ولی در تولید چیلرهای تراکمی اسکرو شاهد افزایش C.O.P حتی تا 7 می‌باشیم.

20)     عدم اطمینان به ساخت چیلر جذبی در کشور سازنده: علیرغم فراهم سازی بازدید از کارخانه های سازنده ، اکثر مهندسان به ساخت چیلرهای جذبی در کشور سازنده مشکوک هستند و تقریباً همه به ساخت دستگاهها در چین اعتقاد دارند چرا که قیمتهای ارائه شده در بازار ایران نسبت به سایر کشورهای جهان همخوانی ندارد.

21)     با عنایت به اینکه کشور ما در مرحله تولید برق از انرژی هسته ای می‌باشد در آینده نزدیک با شروع وصل برق نیروگاههای هسته‌ای به شبکه برق سراسری استفاده از چیلرهای گازسوز عملاً کاری کودکانه خواهد بود.

22)    تفکر اشتباه: برخی از مهندسان استفاده از چیلرهای جذبی را اجرای پیشنهاد هیئت وزیران در سالهای قبل می ‌دانند که تفکری اشتباه است به چند دلیل ، اول اینکه قیمت حامل های انرژی (گاز) افزایش یافته است و آن مصوبه دیگر توجیه اقتصادی و مهندسی ندارد. دوم اینکه این پیشنهاد در همان وقت کارشناسی نشده بود چرا که چیلرهای جذبی با C.O.P=0.7 و گاز ارزان مد نظر بود (در سالهای قبل قیمت گاز و برق ارزان بود و پیشنهاد وزارت نیرو ، چیلر جذبی و شرکت گاز چیلر تراکمی بود ولی بعد از گران شدن گاز و برق، وزارت نیرو و شرکت گاز نظراتشان برگشته و می‌گویند از انرژی خودشان استفاده کنیم پس کارشناسی در این زمینه ها به خودمان بر می‌گردد) میدانیم که گاز سرمایه ملی است و باید از مصرف بی رویه آن جلوگیری کنیم که برای آیندگان هم باقی بماند (شاید هم ارسال چیلرهای جذبی به ایران یک نوع شبی خون انرژی باشد).

23)    تمام وارد کنندگان و فروشندگان چیلرهای جذبی همه ساله و بطور منظم همایش‌ها و کنفرانس هایی برگزار می ‌کنند که خریداران در استفاده از چلیرهای جذبی دچار شک نشوند و چیلر جذبی خراب و صدمه نبینند. این اقدام معنای زیادی دارد اول اینکه چیلرهای جذبی درمعرض خطرات بسیار زیادی می‌باشند. دوم اینکه فروش هر دستگاهی آنقدر سود سرشاری دارد که فروشندگان حاضر به پی گیری برای مدت زیادی هستند ، سوم اینکه هزینه های تعمیرات آنقدر بالا است که فروشندگان نمی‌خواهند توسط شرکتی دیگر انجام شود.

 

·               پیشنهاد اول: بهترین گزینه برای استفاده از سیستم جذبی ، بازیافت انرژی می باشد. یعنی دقیقاً دلیلی که برای آن اختراع شده است.

·        پیشنهاد دوم: بحثی که فعلاً توسط کارشناسان در دست بررسی می‌باشد استفاده از سیکل ترکیبی به معنی استفاده هم زمان از چیلر جذبی و چیلر تراکمی و ذخیره سازی سرما ، که بحثی در خور تفکر است که بایستی کارشناسی و مهندسی شود . (لازم بذکر است استفاده از چیلر جذبی را بعنوان رزرو برای چیلرهای تراکمی اسکرو می‌توان استفاده کرد)

·        پیشنهاد دوم: سرمایش در بعضی صنایع مانند گرمایش در نانوائی مداوم می‌باشد به صورتی که هر اتفاقی بیفتد سرمایش آن نباید قطع شود (مثلاً در صورت قطع احتمالی برق) در اینگونه موارد استفاده از چیلرهای جذبی می تواند توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد (مثلاً در صنایع هسته‌ای و صنایع غذایی مانند شیر و غیره که بایستی سرمایش مداوم برقرار باشد) در غیر اینصورت استفاده از چیلرهای تراکمی اسکرو از لحاظ اقتصادی و فنی به صرفه می‌باشد.

·        پیشنهاد سوم: استفاده از انرژی های نو و طبیعی مانند خورشید ، باد ، آب ، زمین گرمایی و غیره به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی مد نظر قرار گیرد.                                            

 

 

۱۱ بهمن ۱۳۹۰ ۲۱:۴۸